Kaip atsirado automobilių lenktynės?

Šiandien, be daugelio kitų sporto šakų, kai kurie entuziastai itin domisi automobilių lenktynėmis. Automobilių lenktynių gerbėjai renkasi, kurias lenktynes stebėti ar kurį mėgstamą vairuotoją sekti. Kai kurie iš jų net žino visą savo pasirinktų automobilių lenktynių istoriją. Kiti gi tiesiog domisi, kas būtent šiandien vyksta automobillių lenktynių pasaulyje. 

Rašytiniai šaltiniai teigia, kad 1867-ųjų metų rugpjūčio 30-ąją dieną Anglijoje įvyko pirmosios savaeigių transporto priemonių lenktynės. Tai buvo motorinės karietos. Vienas lenktynininkas iš Ashton-under-Lyne miesto ir kitas lenktynininkas iš Old Trafford miesto lenktyniavo iš anksto nustatytu trylikos kilometrų maršrutu.

1887-ųjų metų balandį Prancūzijoje įvyko pirmosios benzinu varomų automobilių lenktynės. Maršruto atstumas buvo tik dviejų kilometrų ilgio. Prestižinis Paryžiaus žurnalas „Le Petite Journal“ 1894-ųjų metų liepos 22-ąją dieną suorganizavo pirmąsias pasaulinio masto automobilių lenktynes. Jos pritraukė net 102 entuziastus, pasiryžusius lenktyniauti. 

Bendrai tariant, Prancūzija tuomet dominavo automobilių gamybos pramonėje. Be to, čia buvo rengiamos tiek Europos, tiek tarptautinės automobilių lenktynės. 1904-aisiais metais Paryžiuje buvo įkurta FIA (pranc. „Fédération Internationale de l'Automobile). Tai yra pasaulinė automobilių sportą valdanti institucija. Be to, ši tarptautinė automobilių federacija apima įvairias automobilių organizacijas, užtikrintai pirmaujančias visame pasaulyje.

Pirmosios automobilių lenktynės Amerikoje buvo surengtos 1895-aisiais metais. Šis renginys buvo itin plačiai aprašytas spaudoje. Taigi, galima drąsiai teigti, kad šis renginys savo ruožtu pažymėjo Amerikos automobilių lenktynių manijos pradžią. 

Kazinokaralius lošimo automatai leidžia šio sporto mėgėjams išbandyti savo jėgas virtualioje erdvėje. Tokie žaidimai kaip „Real Drift Racing“, „Dangerous Racing“ ar, tarkime, „Classic Car Racing“ leidžia pasijusti tarytum už vairo tikrame automobilyje.

Pirmoji vieta, skirta būtent automobilių lenktynėms, buvo sumontuota Surrey mieste 1907-aisiais metais. Betoninio takelio su posūkiais ilgis buvo kiek daugiau nei keturi kilometrai. Vos po poros metų, 1909-aisiais metais Indianapolyje buvo įrengta tokia automobilių lenktynių trasa, kuri greitai tapo didžiausia pasaulyje šio sporto stebėjimo vieta. Šios trasos ilgis siekia keturis kilometrus. Be to, čia yra daugiau nei 257 000 sėdimų vietų lenktynių žiūrovams.

1948-aisiais metais ponas Bill’as France Vyresnysis, pasitelkęs keletą bendraminčių, įkūrė NASCAR (angl. „National Association for Stock Car Auto Racing“) arba Nacionalinę automobilių lenktynių asociaciją. Pirmosios NASCAR lenktynės įvyko Daytona Beach, Floridoje, 1949-ųjų metų birželio 19-ąją dieną.

Vėliau sekė įvairių pokyčių pristatymas šioje sporto šakoje. Štai, 1962-aisiais metais sportinius automobilius laikinai pakeitė GT (angl. „Grand Tourer“) automobiliai. Šie automobiliai demonstruoja ne tik našumą, bet ir prabangą. Be to, jie buvo sukurti, atsižvelgiant būtent į važiavimą dideliais atstumais ir gana dideliu greičiu. 1972-aisiais metais prasidėjo NASCAR modernios eros pradžia.

Taigi, praėjo vos 150 metų nuo pirmųjų automobilių lenktynių. Visgi, kasmet šis sportas įgyja vis didesnį pagreitį. Jo populiarumas, be jokios abejonės, pritraukia vis daugiau gerbėjų ir augina naujas automobilių lenktynių entuziastų kartas.