Ukrainoje vykstantis karas gali dar labiau padidinti automobilių kainas ir jų trūkumą

Ukrainoje vykstantis karas gali dar labiau padidinti automobilių kainas ir jų trūkumą

Ukrainoje vykstantis karas gali dar labiau padidinti automobilių kainas ir jų trūkumą.

Jau daugiau nei metus pasaulinė automobilių pramonė kovojo su pragaištingu kompiuterių lustų ir kitų gyvybiškai svarbių dalių trūkumu, dėl kurio sumažėjo gamyba, sulėtėjo pristatymai, o naujų ir naudotų automobilių kainos pakilo nepasiekiamos milijonams vartotojų.

Rusijos karas prieš Ukrainą iškėlė dar vieną kliūtį. Itin svarbi elektros instaliacija, pagaminta Ukrainoje, staiga nepasiekiama. Didelė pirkėjų paklausa, medžiagų trūkumas, o karas sukelia naujų trikdžių, todėl kitais metais transporto priemonių kainos turėtų dar labiau pakilti.

Karo žala automobilių pramonei išryškėjo pirmiausia Europoje. Tačiau tikėtina, kad galiausiai nukentės ir JAV gamyba, jei metalų eksportas iš Rusijos – nuo paladžio kataliziniams konverteriams iki nikelio elektromobilių akumuliatoriams – bus nutrauktas.

Jungtinėse Amerikos Valstijose vidutinė naujos transporto priemonės kaina per praėjusius metus išaugo 13%. Vidutinės naudotų kainų pakilo kur kas labiau: vasario mėn. jos padidėjo 29%.

„S&P Global Mobility“ prieš karą prognozavo, kad pasauliniai automobilių gamintojai šiais metais pagamins 84 mln., o kitais metais – 91 mln. transporto priemonių. Dabar prognozuojama, kad 2022 m. bus mažiau nei 82 mln., o kitais metais – 88 mln.