Mėnesio tema: populiariausių KET baudų gidas
Kiekvienas vairuotojas privalo pasirūpinti ne tik savo, bet ir kitų eismo dalyvių saugumu. KET baudos už pažeidimus dabar Jus pasiekia itin lengvai ir greitai, nes dauguma vairuotojų stebėjimo sistemų yra automatizuojamos.
Nepriklausomai nuo to, kurios kategorijos transporto priemonę vairuojate, A, B, C ar D kategoriją – KET pažeidimo atsakomybė TP vairuotojams galioja vienodai, tačiau skiriasi baudos dydis, priklausomai nuo KET pažeidimo sunkumo, stažo, vairuojamos transporto priemonės ir jos techninės charakteristikos bei papildomų faktorių. Šiame straipsnyje apžvelgsime populiariausius KET pažeidimus ir baudas už juos.
KET baudos už greičio viršijimą
Pirmą vietą pagal padarytus KET pažeidimus užima pažeidimai už greitį. Nustatyto greičio viršijimas iki 10 km/val. neužtraukia baudos, tačiau vairuotojas dažniausiai gauna įspėjimą. Greičio viršijimo baudos:
- nuo 11 km/h iki 20 km/val. suteikiama bauda nuo 12 iki 30 Eur;
- nuo 21 km/h iki 30 km/val. suteikiama bauda nuo 30 iki 90 Eur;
- nuo 31 km/h iki 40 km/val. suteikiama bauda nuo 120 iki 170 Eur;
- nuo 41 km/h iki 50 km/val. bauda nuo 170 iki 230 Eur;
- greičio viršijimas daugiau kaip 50 km/val. užtraukia baudą nuo 450 iki 550 Eur.
KET baudos už kalbėjimą telefonu be laisvų rankų įrangos
Naudojimasis telefonu vairuojant gali „uždirbti“ baudą nuo 60 iki 90 Eur. Jeigu telefonu kalbate stovėdami prie raudono šviesoforo signalo, tai irgi traktuojama kaip KET pažeidimas. Būdami kelyje ir dalyvaudami viešajame eisme vairuotojai privalo išlikti budrūs, net kai eismas nėra intensyvus, kadangi pavojus gali kilti netikėtai ir iš bet kurios pusės. Geriausia, jog jei būtinai turite priimti skambutį, tai darytumėte sustoję stovėjimo aikštelėje ir išjungę variklį.
Dažniausi KET pažeidimai vairuojant išgėrus
Administracinių nusižengimų kodekse pažymėta, jog šie pažeidimai dažniausiai atliekami neblaivaus (daugiau negu 0,4 promilės, bet ne daugiau negu 1,5 promilės) arba apsvaigusio nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų asmens:
- transporto priemonių vairavimas keliant grėsmę eismo saugumui;
- lenkimas vietose, kuriose pagal KET draudžiama lenkti;
- įvažiavimas į priešpriešinio eismo juostą pažeidžiant Kelių eismo taisyklių reikalavimus;
- vairavimas neteisėtai organizuotose transporto priemonių lenktynėse;
- pavojingą situaciją sukėlęs (t. y. privertęs kitus eismo dalyvius staigiai keisti judėjimo greitį, kryptį arba imtis kitokių veiksmų savo ar kitų žmonių saugumui užtikrinti) KET pažeidimas
Už tai suteikiama bauda nuo 900 iki 1200 Eur su vairuotojo teisių į vairavimą atėmimu nuo 24 iki 36 mėnesių. Ilgesniam laikotarpiui – nuo 36 iki 60 mėnesių – vairuotojo pažymėjimo atėmimas taikomas vairuotojams, kurių girtumas siekė nuo 0,4 promilės iki 1,5 promilės ir kurie vairavo chuliganiškai t. y. sukėlė pavojų eismo, savo ar kitų žmonių saugumui dėl chuliganiškų paskatų. Tokiems vairuotojams taikoma bauda siekia nuo 1200 iki 1500 Eur.
KET bauda už vairavimą be teisių
Ganėtinai dažnas atvejis, kuomet už vairo sėda asmenys, neturintys teisės vairuoti atitinkamos kategorijos transporto priemonės. Neturint vairavimo teisės arba vairuojant transporto priemonę, kuomet vairuojančiam asmeniui sustabdyta teisė vairuoti, taikoma bauda nuo 300 iki 450 Eur. Tokia bauda yra didesnė nei kaina už vairavimo kursus, išsirinkti vairavimo mokyklą galite čia.
KET bauda už važiavimą per raudoną šviesoforo signalą
Itin dažnai mieste pastebime, jog vairuotojai į sankryžą įvažiuoja degant net raudonam šviesoforo signalui, kas sukelia itin pavojingą situaciją kelyje ir gali įtraukti daugiau nei dvi transporto priemones bei pėsčiuosius. Kelių eismo taisyklėse nurodyta, jog:
- kartu įjungti geltonas ir raudonas signalai draudžia eismą ir įspėja, kad bus įjungtas žalias signalas;
- geltonas mirksintis signalas leidžia eismą ir įspėja, kad sankryža arba pėsčiųjų perėja nereguliuojama;
- raudonas signalas arba du pakaitomis mirksintys raudoni signalai draudžia eismą.
Važiavimas esant draudžiamam šviesoforo signalui arba reguliuotojo gestui lygiai taip pat kaip ir nesustojimas prieš pėsčiųjų perėją, kai to reikalauja taisyklės, suteikia baudą nuo 60 iki 90 Eur ir atima teisę vairuoti nuo 1 iki 6 mėnesių.
Kur pasitikrinti informaciją apie paskirtas administracines baudas?
VMI turimą informaciją apie Jums paskirtas administracines baudas galite pasitikrinti Mano VMI sistemoje, skiltyje "Mokesčių mokėtojo kortelė −> Administracinės baudos", kur pateikiama informacija apie per paskutinius vienerius metus paskirtas baudas, jų sumokėjimo terminus, baudos sumas, neapmokėtas sumas, nusižengimo padarymo datą ir kt.
Istorinę informaciją, kuri senesnė nei vieneri metai, bet ne ankstesnė nei 2015-07-01, galite peržiūrėti Mano VMI sistemoje užsisakę išsamią baudų už administracinius nusižengimus ataskaitą.
Informacija apie paskirtas baudas pateikiama pagal Administracinių nusižengimų registre suvestus duomenis, kur institucijos, paskyrusios baudas, registruoja pažeidimus.
Taip pat, skiltyje "Dokumentai ir pranešimai −> Dokumentai −> Gauti dokumentai" galite peržiūrėti Jums siųstus pranešimus apie paskirtą baudą už administracinį nusižengimą, kurie siunčiami kiekvieną kartą, kai VMI gauna informacijos apie paskirtą baudą. Pranešime yra nurodoma: kokia institucija paskyrė administracinę baudą, nusižengimo identifikacinis kodas (ROIK), nusižengimo data, baudos suma, sumokėjimo terminas, duomenys mokėjimui atlikti.
Išsamesnę informaciją apie Jums paskirtas baudas už administracinius nusižengimus galite sužinoti prisijungę prie Policijos e. paslaugų portalo epolicija.lt, skiltyje "Mano dokumentai −> Administracinės teisės pažeidimai".